افراط در خوردن یا بینج ایتینگ (binge eating) چیست؟

. شایع‌ترین انواع اختلال تغذیه شامل بینج ایتینگ، آنورکسیا و بولیمیا نرووزا هستند. در این مقاله در مورد بینج ایتینگ صحبت می‌کنیم. مشکلی که شاید خیلی از ما دچار آن باشیم ولی از آن خبر نداشته باشیم. بینج ایتینگ به‌نوعی نقطه مقابل آنورکسیا است. در بینج ایتینگ فرد حجم زیادی غذا می‌خورد که مشکلات زیادی به همراه دارد. این پر خوری البته معمولاً همراه بااحساس گناه و پیشمانی و ناراحتی‌های بعدی است. با به سایت همراه باشید تا در مورد علائم این بیماری، علل آن و روش‌های درمان بیشتر بدانید.

. شایع‌ترین انواع اختلال تغذیه شامل بینج ایتینگ، آنورکسیا و بولیمیا نرووزا هستند. در این مقاله در مورد بینج ایتینگ صحبت می‌کنیم. مشکلی که شاید خیلی از ما دچار آن باشیم ولی از آن خبر نداشته باشیم. بینج ایتینگ به‌نوعی نقطه مقابل آنورکسیا است. در بینج ایتینگ فرد حجم زیادی غذا می‌خورد که مشکلات زیادی به همراه دارد. این پر خوری البته معمولاً همراه بااحساس گناه و پیشمانی و ناراحتی‌های بعدی است. با به سایت همراه باشید تا در مورد علائم این بیماری، علل آن و روش‌های درمان بیشتر بدانید.

شایع‌ترین انواع اختلال تغذیه شامل بینج ایتینگ، آنورکسیا و بولیمیا نرووزا هستند. در این مقاله در مورد بینج ایتینگ صحبت می‌کنیم. مشکلی که شاید خیلی از ما دچار آن باشیم ولی از آن خبر نداشته باشیم. بینج ایتینگ به‌نوعی نقطه مقابل آنورکسیا است. در بینج ایتینگ فرد حجم زیادی غذا می‌خورد که مشکلات زیادی به همراه دارد. این پر خوری البته معمولاً همراه بااحساس گناه و پیشمانی و ناراحتی‌های بعدی است. با به سایت همراه باشید تا در مورد علائم این بیماری، علل آن و روش‌های درمان بیشتر بدانید.

بینج ایتینگ چیست؟

شاید ساده‌ترین توصیف برای بینج ایتینگ پرخوری عصبی باشد. . در بینج ایتینگ فرد به‌صورت دوره‌ای مثلاً دو بار در هفته دست به پرخوری شدید می‌زند. کسانی که بینج ایتینگ دارند معمولاً حتی وقتی که گرسنه هم نیستند غذا می‌خورند. معمولاً غذا خوردن تند و در تنهایی انجام می‌شود. غذا خوردن این افراد ممکن است با قصد قبلی یا صرفاً در لحظه باشد. به‌علاوه فرد معمولاً یک نوع غذا را بیشتر از بقیه غذاها دوست دارد. متأسفانه پر خوری این افراد معمولاً با غذاهای چرب، شیرین، غذاهای فراوری شده و در کل ناسالم اتفاق می‌افتد. در نتیجه بیشتر کسانی که به بینج ایتینگ مبتلا هستند اضافه وزن دارند.
بزرگ‌ترین مشکل این افراد این است که احساس می‌کنند کنترلی روی خوردن غذا ندارند و معمولاً بعد از خوردن غذای زیاد تنها چیزی که برایشان می‌ماند احساس شدید و مخرب گناه و ناامیدی است. ولی اساساً چرا فرد چنین رفتاری از خود نشان می‌دهد و این تمایل شدید به غذا از کجا می‌آید؟
 

علت اختلال بینج ایتینگ

 بینج ایتینگ هم مثل اختلالات تغذیه دیگر ناشی از عوامل و مشکلات روان‌شناختی است. از جمله مشکلات و عواملی که می‌تواند به بینج ایتینگ منجر شود شامل افسردگی، استرس و اضطراب، خشم، غم، عزت پایین، نگرانی و بی‌حوصلگی.
 • افسردگی: در مورد افسردگی باید گفت که درست مشخص نیست که افسردگی عامل پر خوری است یا مشکلی است که از آن ناشی می‌شود. ولی نتایج تحقیقات نشان می‌دهند 50 درصد کسانی که بینج ایتینگ دارند در مقطعی از زندگی‌شان دچار افسردگی بوده‌اند.
 • اضطراب و استرس: موقعیت‌ها و شرایط پر استرس مثل جا به‌جایی، تغییر شغل، بیماری، مشکلات خانوادگی (ارتباطی) یا از دست دادن افراد نزدیک می‌تواند محرک بینج ایتینگ باشد. کسانی که تحت فشار زیاد هستند تمایل زیادی به خوردن غذای زیاد دارند چرا که فکر می‌کنند این کار حالشان را بهتر می‌کند. گاهی هم فرد به خاطر اینکه به سلامتش اهمیت نمی‌دهد پرخوری می‌کند. متأسفانه از دست دادن کنترل روی خوردن غذا می‌تواند باعث از دست دادن کنترل روی بخش‌های دیگر زندگی هم شود.
 • غم: کسانی که غمگین هستند ممکن است احساس کنند با خوردن غذا می‌توانند حواسشان را از احساس بدی که دارند پرت کنند.
 • عزت و اعتماد به نفس پایین: افراد زیادی هستند که از شکل و ظاهرشان یا چیزی که بقیه در مورد آن‌ها ممکن است فکر کنند، راضی نیستند. اعتماد به نفس پایین ممکن است نهایتاً باعث شود فرد تسلیم شود و در نتیجه احساس بدی که دارد را انکار کند و احتمالاً برای جبرانش پرخوری کند.
 

 
ممکن است هنوز برایتان تشخیص بینج ایتینگ مشکل باشد و تردید داشته باشید. می‌توانید از خودتان این سؤال را بپرسید تا ببینید رفتارهای مربوط به پرخوری عصبی دارید یا خیر:
 • آیا زیاد از کوره در می‌روید؟ بسیاری از کسانی که دچار اختلال بینج ایتینگ هستند ممکن است گاهی رفتارهایی داشته باشند بدون اینکه واقعاً عواقب آن رفتار را در نظر بگیرند. این یکی از نشانه‌های نداشتن قدرت کنترل روی رفتار است که ممکن است در خوردن غذا هم اتفاق بیفتد.
 • آیا ابراز احساسات برایتان خیلی دشوار است؟ گاهی کسانی که پرخوری عصبی دارند برایشان خیلی سخت است که بخواهند باکسی در مورد احساساتشان صحبت کنند و ترجیح می‌دهند همه چیز را درون خود بریزند.
 • آیا در قبال کارهایی که می‌کنید احساس مسئولیت دارید؟ بسیاری از کسانی که مشکل پرخوری عصبی دارند در قبال کارهایشان احساس مسئولیت زیادی ندارد. این مسئله باعث می‌شود فرد رفتار نادرستش (مثلاً در مورد غذا خوردن) را توجیه کند تا احساس گناهی که دارد را کم کند.
 

 
کسانی که پرخوری عصبی دارند به‌صورت نوسانی و موجی غذا می‌خورند. علتش هم این است که این افراد به خاطر فشار جامعه و نگاه‌های بقیه سعی می‌کنند دائماً وزنشان را کاهش دهند. این فشار بیرونی معمولاً احساس گناه را بیشتر می‌کند. به همین دلیل فرد برای کاهش وزن ممکن است چند وعده غذایی نخورد یا در روز غذای خیلی کمی بخورد. ولی مشکل این است که این کار باعث می‌شود فرد به‌شدت نسبت به غذا خوردن عقده پیدا کند و تمایل زیادی به غذا داشته باشد که نتیجه آن دوره بعدی پرخوری عصبی است.
به‌علاوه اگر نسبت به اینکه خودتان یا اطرافیانتان پرخوری عصبی دارند تردید دارید می‌توانید نوع و حجم وعده‌هایی غذایی را ثبت کنید. به‌علاوه نشانه‌های دیگری هم هست که می‌تواند نشان دهنده بینج ایتینگ باشد:
 • فرد در پرخوری عصبی سریع‌تر از معمول غذا می‌خورد
 • معمولا آن‌قدر غذا می‌خورد تا بیش از حد سیر شود و دیگر احساس خوبی نداشته باشد (مثلاً شکمش درد بگیرد)
 • زمانی که گرسنه نیست غذا می‌خورد
 • ترجیح می‌دهد در تنهایی غذا بخورد چون تا در مورد مقدار غذایی که می‌خورد احساس گناه نداشته باشد.

 عوارض پرخوری افراطی

 
اولین مشکل بینج ایتینگ اضافه وزن است. اگر روند افزایش وزن ادامه پیدا کند نهایتاً خطرات دیگر مربوط به چاقی هم به خود مشکل بینج ایتینگ اضافه می‌شوند مثل کلسترول بالا، فشار خون بالا (که باعث مشکلات قلبی و عروقی می‌شوند)، آسم (التهاب مجاری تنفسی و کوتاهی نفس)، دیابت (به علت گلوکز بیش از حد در خون)، کمر درد شدید (که مشخصاً به خاطر وزن زیاد اتفاق می‌افتد)، مشکلات قلبی (به علت انسداد شریان‌ها) و آرتروز (که به علت فشار بیش از حد به مفاصل به وجود می‌آید).
به‌علاوه پرخوری عصبی عوارض روانی زیادی هم دارد. این افراد احساس می‌کنند قدرت کنترل ندارند و معمولاً سخت‌تر از بقیه در مقابل تمایلاتشان مقاومت دارند (که چرخه احساس گناه، منبع و رژیم شدید و در نهایت پرخوری عصبی را به وجود می‌آورد). این فعل و انفعالات باعث کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس می‌شود و در فرد احساس بی‌ارزش بودن پیدا می‌کند. این احساسات مخرب و ویرانگر ممکن است تبدیل به افسردگی، استرس و اضطراب شوند.
در برخی موارد عدم تمرکز هم یکی از عوارض دیگر است چرا که فرد مرتباً در مورد غذا یا احساس گناه پرخوری‌اش فکر می‌کند و نمی‌تواند روی چی دیگری تمرکز کند.
در مورد پرخوری عصبی هم این مسئله شایع است که فرد بیمار معمولاً سعی می‌کند آن را بروز ندهد و به دنبال رفع مشکل هم نمی‌رود. ولی آگاهی بخشی در این مورد می‌تواند درک خوبی از مشکل هم برای فرد و هم برای اطرافیان ایجاد کند که مشوق خوبی برای شروع اولین قدم‌های درمان است.
 
منبع: www.nutritionist-resource.org.uk
نام نویسندهمترجم: عباس رهامی
کلمه های کلیدیاختلالات خوردن ,پرخوری افراطی, bing eating
تاریخ ثبت1398/02/14صوری باقری یکشنبه 15 تیر 1399 ساعات 12:52    1 موافقم  0 مخالفم
من پر خوری عصبی دارم. کمکم کنید

نام و نام خانوادگی:  
پست الکترونیک:  
متن پیام:  
 بازسازی
کد امنیتی :  

عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com