کمبود ویتامین D مادر= اوتیسم کودک
محققان دانشگاه Queensland کشف کردند که دادن مکمل­ ویتامین D به موش ها در دوران بارداری از بروز نشانه­ های اوتیسم در فرزندانشان جلوگیری میکند.

این موضوع، شواهد بیشتری را در ارتباط با نقش مهم ویتامین D در توسعه مغز فراهم کرد. در این مطالعه  پیشرفته ترین مدل اوتیسم که رفتار موش ها را به طور غیرطبیعی تحت تاثیر قرار میداد و این موش­ها در تعاملات اجتماعی، یادگیری­ های پایه و رفتارهای کلیشه­ای دچار نقص بودند. محققان دریافتند موش­های بارداری که در 3 ماهۀ اول بارداری ویتامین D  فعال به مقدار کافی دریافت کرده بودند، کمبودها و نواقص کمتری در فرزندان آنها مشاهده می شود.

محققان در مطالعات انسانی اخیر ارتباطی را  بین زنان باردار با سطوح پایین ویتامین D و افزایش احتمال داشتن فرزندانی با مشخصات اوتیسم، دریافتند. اوتیسم ناتوانی مادام ­العمری است که فرد در برقراری ارتباط با دیگران و تعاملات اجتماعی ناتوان یا ضعیف است.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید منبع اصلی تامین ویتامین D است که سلول­ های پوست در پاسخ به اشعۀ UV این ویتامین را در بدن می­سازند اما این ویتامین در بعضی غذاها نیز یافت میشود.

یکی از محققان این مطالعه میگوید: ویتامین D برای حفظ سلامت استخوان ها بسیار مهم است، اما شکل هورمونی فعال ویتامین D را نمیتوان به زنان باردار داد زیرا ممکن است اسکلت جنین در حال رشد را تحت تاثیر قرار دهد.

مطالعات اخیر این امکان را به ما میدهند تا میزان کوله کلسیفرول لازم( شکل مکمل بی­ خطر برای زنان باردار) برای دستیابی به همان سطح از ویتامین D هورمونی فعال در گردش خون را تعیین کنیم.
 
اطلاعات جدید به ما اجازه میدهند تا میزان دوز مناسب و زمان مصرف مکمل­ های ویتامین D برای زنان باردار را بیشتر بررسی کنیم. قبلا تصور میشد ویتامین D دارای اثر ضد التهابی و محافظ در زمان رشد و توسعه مغز است ولی مطالعه­ ای برای اثبات این موضوع صورت نگرفته است.
 
www.sciencedaily.com
نام نویسندهزهرا غلامپور (کارشناس ارشد تغذیه)
کلمه های کلیدیاوتیسم،ویتامین دی،بارداری
تاریخ ثبت1397/05/07


عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com