ارتباط مصرف چای با سلامت چشم

مطالعات علمی در گذشته نشان داده‌اند که چای دارای مجموعه‌ای از فواید برای سلامتی انسان‌ها از ارتقای سلامت روده‌ها گرفته تا بهبود عملکرد مغز می باشد. با این ‌حال، یکی از مطالعات جدید در همین زمینه نشان می‌دهد که نوشیدن چای می‌تواند برای بینایی هم مفید باشد. گزارشی از این مطالعه در British Journal of Ophthalmology منتشر شده است.

محققان آمریکایی دریافته اند که نوشیدن یک فنجان چای گرم به‌طور منظم می‌تواند احتمال مبتلا شدن  به گلوکوم (آب سیاه)  را کاهش بدهد. عوامل خطر ابتلا به گلوکوم عبارت‌اند از سن، سابقه پزشکی ابتلا به بیماری  دیابت ،  چاقی و فشار خون بالا.

در این مطالعه، نتایج آزمایش چشم حدود ۱۷۰۰ نفر از افراد بالای ۴۰ سال مورد بررسی قرار گرفته و همچنین میزان استفاده آنان از چای، قهوه و نوشیدنی‌های دیگر نیز در تحلیل نهایی در نظر گرفته شده است. در نهایت مشخص شد که ۸۴ نفر از این افراد به گلوکوم مبتلا شده‌اند، اما هیچ رابطه‌ای بین مصرف قهوه، چای بدون کافئین و نوشیدنی‌های دیگر با این بیماری یافت نشد. این در حالی بود که محققان متوجه شدند مصرف بیش از ۶ فنجان چای داغ  در هفته، احتمال ابتلا به گلوکوم را حدود ۷۴ درصد کاهش می‌دهد.

یکی از مسئولان این مطالعه می‌گوید: «مصرف‌کنندگان چای باید این نکته را بدانند که نتایج مطالعه ما در مرحله اولیه هستند و نوشیدن چای هم مستقیما نمی‌تواند از ابتلا به گلوکوم جلوگیری کند». «این یافته‌ها واقعا جالب هستند و نقش موثر و مثبت آنتی‌اکسیدان‌های درون چای برای سلامتی ما را برجسته می‌کنند. گلوکوم نیز از علت‌های اصلی نابینایی در بسیاری از کشورها مانند انگلستان است. با این‌ حال، این مطالعه هنوز به مراحل تکمیلی نیاز دارد و هنوز نمی‌توان با قطعیت گفت که مصرف چای مستقیما به پیشگیری از ابتلا به گلوکوم منجر می‌شود». 

www.netdoctor.co.uk
نام نویسندهزهرا غلامپور (کارشناس ارشد تغذیه)
کلمه های کلیدیچای،گلوکوم،چشم
تاریخ ثبت1397/04/02


عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com