زردچوبه اکسیر سلامتی
زردچوبه عضوی از خانواده زنجبیل می باشد و از ریشه گیاهی به نام کورکوما بدست می آید که درکشورهای  شرق به عنوان یک ادویه دارویی مورد استفاه قرار میگیرد. مزایای زردچوبه مربوط به ترکیبی فعال به نام کورکومین در ریشه آن است. مطالعات نشان داده اند که ارتباط قوی بین کورکومین و ارتقای سلامتی و طول عمر وجود دارد.

زردچوبه ضد التهاب است
یکی از خاصیت‌های زردچوبه که بیش از همه مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته، خاصیت ضد التهابی آن است. این ویژگی زردچوبه از اهمیت زیادی برخوردار است، چون بسیاری از بیماری‌ها در اثر التهاب مزمن ایجاد می شوند.
محققان معتقدند که کورکومین موجود در زردچوبه بطور خاص دارای قویترین خاصیت ضد التهابی است، اما دیگر ترکیبات موجود در زردچوبه نیز می‌توانند در این عملکرد نقش داشته باشند. التهاب یک فرایند طبیعی است که برای ترمیم و التیام  ضروری می باشد اما اگر به مدت طولانی ادامه یابد و یا خارج از کنترل باشد مشکلاتی برای سلامتی به دنبال دارد. التهاب شامل شرایط دردناکی مثل آرتریت و یا همراه با مشکلات دیگری مانند بیماری های قلبی،آلرژی، چاقی،مشکلات پوستی مثل اگزما و حتی آلزایمر می باشد.  التهاب به یکی از معضلات اصلی در جهان تبدیل شده است. عواملی مانند رژیم غذایی ناسالم، سطح بالای استرس ، کمبود خواب و عملکرد نامطلوب سیستم گوارش ، همگی از عواملی هستند که التهاب را در بدن بالا می‌برند.

زردچوبه به سلامت مفاصل کمک میکند
زردچوبه از طریق کاهش التهاب در بدن، نقش مهمی در پشتیبانی از سلامتی مفصل‌ها ایفا می‌کند. فعالیت زیاد ضد التهابی زردچوبه است که این ادویه را به عامل حمایت‌گر مهمی برای مفصل‌ها تبدیل می‌سازد. درد مفاصل و آرتریت، از بارزترین نشانه های التهاب در بدن هستند. در نتیجه استفاده از ادویه جاتی مانند زردچوبه که التهاب را متعادل می‌کنند، می‌تواند علائم این بیماری‌ها را نیز کاهش بدهد یا حتی از شکل‌گیری آن جلوگیری کند. مطالعات و سازمان های مرتبط در این زمینه زردچوبه را به عنوان جزیی از دارو درمانی توصیه میکنند.

زردچوبه گوارش و هضم را تقویت می‌کند
زردچوبه، تولید صفرا در کبد را تحریک می‌کند و کیسه صفرا را وادار می‌سازد که صفرا را وارد دستگاه گوارش کند. صفرا در دستگاه گوارش، به تجزیه و هضم چربی‌های موجود در غذاها کمک میکند. از طرف دیگر، صفرا به حرکات طبیعی روده ها کمک میکند و روند دفع سموم و ترکیبات زائد از خون را راحت‌تر می‌سازد. علاوه بر این‌ها، زردچوبه از خود کبد نیز محافظت می‌کند که وظیفه تبدیل مواد غذایی به انرژی را بر عهده دارد و در نتیجه یکی از مهم‌ترین ارگان‌های بدن است. زردچوبه حاوی ترکیباتی است که مانع از آسیب‌دیدگی کبد می‌شوند و توانایی آن را برای سم‌زدایی ارتقا می‌بخشند.

زردچوبه برای سلامت قلب مفید است
اثرات ضد التهابی کورکومین موجود در زردچوبه، نقش مهمی در محافظت از قلب در مقابل ابتلا به بیماری‌های قلبی ایفا می‌کند. با این ‌حال، مطالعات اخیر نشان می‌دهند که این ادویه می‌تواند فواید دیگری هم برای قلب داشته باشد. زردچوبه می‌تواند به کاهش کلسترول خون کمک کند، خون را به اندازه لازم رقیق نگه دارد و از لخته شدن غیرعادی خون جلوگیری کند. به‌ علاوه، براساس یافته‌های مطالعات، کورکومین موجود در زردچوبه می‌تواند از آسیب‌دیدگی عروق خونی جلوگیری کند و در نتیجه مانع از ابتلا به تصلب شرایین شود.
 
زردچوبه خلق‌وخو را بهبود می بخشد
بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که زردچوبه، خاصیت ضد افسردگی هم دارد. براساس این مطالعات، کورکومین موجود در زردچوبه به‌طور قابل توجهی علائم  افسردگی را خصوصا در میان بیماران میان‌سال کاهش می‌دهد. محققان می‌گویند که این تاثیر به‌واسطه افزایش سطح سروتونین و دوپامین ایجاد می‌شود که احساسات مثبت و انگیزه مناسبی در انسان‌ها به‌وجود می‌آورند. 

همچنین اثرات ضدالتهابی زردچوبه در کاهش وزن و بهبود ظاهر پوست نیز به اثبات رسیده است.

با افزودن یک قاشق پر پودر زردچوبه به وعده های غذایی خود یا با مصرف مکمل ان میتوانید دریافت خود را افزایش دهید. محققان توصیه میکنند ترجیحا به دنبال مکملی باشید که حاوی پپرین (ماده موثره فلفل سیاه) نیز باشد زیرا این ترکیب جذب کورکومین را افزایش می دهد. همچنین به خاطر داشته باشید که کورکومین محلول در چربی می باشد و بهتر است آن را همراه با چربی هایی مثل روغن زیتون و شیرنارگیل مصرف کنید.
نام نویسندهزهرا غلامپور (کارشناس ارشد تغذیه)
کلمه های کلیدیزردچوبه،سلامتی،التهاب،کورکومین
تاریخ ثبت1397/03/28


عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com