افزایش قدرت ماهیچه در بیماران قلبی باآب چغندر
آب چغندر با غلظت بالای نیترات ، می تواند به افزایش قدرت ماهیچه در بیماران قلبی کمک کند. نیترات در بدن تبدیل به نیتریک اکسید شده و به انبساط عروق خونی و افزایش متابولیسم کمک میکند. نیترات رژیمی که در چغندر و سبزیجات برگ دار مثل اسفناج یافت میشود، میتواند باعث افزایش عملکرد ماهیچه ها در ورزشکاران حرفه ای شود.
بر اساس مطالعات انجام شده  بر روی ورزشکاران بخصوص دوچرخه سواران ، محققان دانشگاه واشنگتن اثرات مفید نیترات رژیمی را بر روی 9 فرد دارای نارسایی قلبی ( وضعیتی است که قلب بتدریج قدرت پمپاژ خد را از دست می دهد) آزمایش کردند. به شرکت کنندگان آب چغندر تغلیظ شده  داده  و 2 ساعت بعد 13 درصد افزایش در قدرت ماهیچه های منبسط کننده زانو دیده شد.
محققان همچنین بیشترین اثرات مفید را وقتی مشاهده کردند که، عضلات تحت واکنش های سریع و قدرتمند قرار گرفتند . طبق مطالعه ای که اخیرا در ژورنال Circulation به چاپ رسید ، در مورد تست های اندازه گیری کننده خستگی عضلانی، بهبودی در عملکرد و کارایی مشاهده نشد.
یک تا دو هفته قبل یا بعد از مکمل یاری با نیترات، به همان 9 نفر آب چغندری داده شد که نیتراتش حذف شده بود.  به گفته نویسنده مسئول این مقاله " اگرچه این مطالعه کوچک بود اما اثرات قوی در قدرت عضلات حدود 2 ساعت پس از مصرف آب چغندر مشاهده شد. همچنین بسیاری از فعالیت های زندگی روزانه مثل بالارفتن از پله، بلند شدن از صندلی، بلند کردن مواد غذایی و ... براساس قدرت می باشند و قدرت عضلات اثر مهمی بر کیفیت زندگی دارد. بطور کلی نیز افرادی که از نظر جسمانی قدرتمندتر هستند طول عمر بیشتری دارند."
همچنین محققان اثرات مفید مکمل عصاره چغندر را با اثرات حاصل از یک برنامه ورزشی مقایسه کردند و مشاهده کردند که میزان بهبود در توان عضلانی ،  قابل مقایسه با بیماران مبتلا به نارسایی قلبی بود که 2 تا 3 ماه تمرین مقاومتی انجام داده بودند.
همچنین محققان اظهار کردند که تصمیم دارند اثرات مفید نیترات  را درسالمندان مورد آزمایش قرار دهند  زیرا یکی از مشکلات افزایش سن ضعف عضلات است و بعد از یک سن مشخص افراد 1 درصد از عملکرد عضلانی خود را سالانه از دست می دهند.
 
Reference:  www.webmd.com
 
نام نویسنده مترجم: زهرا غلامپور (کارشناس ارشد تغذیه)
کلمه های کلیدیبیماری قلبیوآب چغندرو ماهیچه قلب
تاریخ ثبت1396/11/11


عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com