رژیم غذایی درسرطان روده بزرگ
سرطان روده بزرگ برخلاف سرطان‌های دیگر، قبل از این‌که بروز پیدا کند به فرد هشدار می‌دهد. اگر در تست های غربالگری مشخص شد که پولیپ  یا سرطان کولون دارید ، بهتر است از یک رژیم سالم و مناسب برای روده بزرگ استفاده کنید.  البته دستورالعمل‌های غذایی زیادی برای نجات ‌یافتگان از این سرطان یا برای  پیشگیری از عود مجدد وجود ندارد، ولی توصیه متخصصان این است که از دستورالعمل‌های پیشگیری  زیر در این موقعیت‌ها استفاده کنید.
 
دستورالعمل های پیشگیری از این سرطان، به دو دلیل اهمیت دارد: اول این‌که براساس تحلیل های گسترده رژیم غذایی و سرطان تنظیم شده اند و بطور مکرر بهترین استراتژی ها را برای پیشگیری از عود مجدد بیماری توصیف می کنند. و دوم این‌ که  بطور کلی یک رژیم  پیشگیری کننده از سرطان که به درستی  متعادل شده باشد ، می تواند به جلوگیری از بازگشت مجدد بیماری نه تنها در کولون بلکه در سایر قسمت های بدن  نیز کمک می کند.  نجات یافتگان از نوع خاصی سرطان ، ممکن است در معرض خطر سایر سرطان ها نیز باشند. در هر صورت، غذاهایی که باید بخورید و غذاهایی که نباید بخورید، به یک اندازه در این سرطان اهمیت دارند.
 
غذاهای مفید و کمک کننده
رژیم پیشگیری از سرطان روده بزرگ براساس غذاهای گیاهی تنظیم شده است. این رژیم غذایی، روزانه 5 واحد استاندارد از سبزی‌ها و میوه‌های رنگارنگ برای فرد در نظر می‌گیرد. مصرف الکل در زنان به یک واحد در روز و در مردان به 2 واحد در روز باید محدود شود. ضمنا مصرف چربی‌ها کاملا باید کنترل‌شده و در حد اعتدال باشد و بیشترین حجم چربی را هم باید ماهی‌ها و منابع گیاهی تشکیل دهند، نه چربی‌های مضر.
 
غذاهای غیر کمک کننده
بعضی از مطالعات محققان در زمینه سرطان روده بزرگ، نتایج خاصی را درباره رژیم‌های غذایی نشان می‌دهد. در این مطالعه مشخص شده است که چندین استراتژی غذایی رایج، هیچ مزیتی در جلوگیری از عود کردن پولیپ‌های مستعد سرطان ندارند. براساس این مطالعت، استفاده از ویتامین‌های آنتی‌اکسیدانی، مکمل‌های حاوی فیبر یا افزایش مصرف سبزیجات و میوه‌ها، بعد از گذشت سه تا چهار سال از پولیپ سرطانی، هیچ اثر محافظتی در جلوگیری از بروز پولیپ‌های جدید ندارد.شواهدی وجود دارند مبنی بر این‌که استفاده از مکمل‌های کلسیم، فوایدی در جلوگیری از عود مجدد پولیپ‌ها دارند. با این‌حال، متخصصان با توجه به نقشی که سطوح بالای کلسیم  در سرطان پروستات دارد، توصیه می‌کنند  مردان که دوز مصرفی کلسیم را در حد استاندارد و ترجیحا از منابع گیاهی، حفظ کنید.

به نظر متخصصان، مهم‌ترین عوامل بقا بعد از تشخیص سرطان روده بزرگ می‌توانند این موارد باشند: پایبندی به رژیم کامل درمان (به‌خصوص اگر توصیه به  شیمی‌درمانی شده است) و کولونوسکوپی منظم برای شناسایی ضایعات جدید. درمان سرطان روده بزرگ در بعضی موارد ممکن است به مشاوره تخصصی تغذیه نیاز داشته باشد؛ به‌خصوص در مواردی که بخشی از روده بزرگ حذف می‌شود و جذب مواد مغذی بدن تحت تاثیر این عمل جراحی قرار می‌گیرد. 
 

Reference: www.everydayhealth.com
 
 
نام نویسندهمترجم : زهرا غلامپور (کارشناس ارشد تغذیه)
کلمه های کلیدیسرطان روده بزرگو رژیم غذایی
تاریخ ثبت1396/11/07


عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com