میوه در شب یلدا
هندوانه
ازجمله میوه هایی است که در این شب به قیمت بسیار بالایی به فروش می رسد. همه در این شب خود را ملزم می کنند تا حتما حتی مقدار اندکی هم که شده، میل کنند. این میوه به دلیل آب فراوانی که دارد اغلب در روزهای گرم تابستان طرفداران زیادی دارد اما در شروع زمستان یعنی شب یلدا نیز خریداران بسیاری دارد. ایرانیان معتقدند که با خوردن این میوه که طبیعت سردی دارد دیگر در زمستان سوز سرما بر آنها کارساز نخواهد بود.
از دیدگاه متخصصان علم تغذیه یک سروینگ از این میوه در رژیم غذایی روزانه معادل یک فنجان است که در این مقدار نزدیک به 50 کالری انرژی 14/5 میلی گرم ویتامینc، 176میلی گرم پتاسیم و مقادیر بالایی از پیش سازویتامینA، B6 وB1 وجود دارد. به این دلیل، هندوانه از منابع عالی ویتامین C وA قـلمداد می شود.. ویتامین C و A و لیکوپن از مهم ترین آنتی اکسیدانهای موجود در این میوه با غیرفعال کردن رادیکالهای آزاد از اکسـیداسـیون کلسـترول و تنگ شدن دیواره عـروق از بروز بیماریهای قـلبی و سکته جلوگیری می نماید. به علاوه، مطالعات نشان می دهـد که مصرف منظم این میوه از بروز حملات آسم، سرطان کولون و حتی آرتروز جلوگیری می کند. رنگ صورتی این میوه مربوط به لیکوپن موجود در آن است که به دلیل خواص آنتی اکسیدانی مانع بروز سرطانهایی مانند سرطان پروستات، پستان، ریه و روده می شود.
این میوه با خواص ضد سرطانی از اطلاعات ژنتیکی همه سلولها (DNA) محافـظت کرده و از جهشهای ژنتیکی جلوگیری می کند. این میوه نیز مانند هویج در تقویت حس بینایی موثر است . وجود بتاکاروتن در این میوه در حفظ سلامت چشمها موثر است اما با وجود فواید بسیار بالای این میوه، هندوانه دارای ترکیبات گواتروژن است و افرادی که در مناطق با ید کم زندگی می کنند باید کمتر از این میوه استفاده کنند. این میوه اگزالات وپورین بالایی دارد به این دلیل افرادی که مستعد ابتلا به سنگ کلیه و اوره بالا هـسـتند باید کمتر از این میوه استفاده نمایند تا این عوارض در آنها تشدید نشود. در ضمن افراد مبتلا به دیابت نیز باید با دقت فراوان از این میوه استفاده نمایند زیرا هندوانه اندیس گلایسمی بالایی دارد و قندخون را به سرعت بالا می برد و کنترل این قند برای دیابتیها بسیار مشکل است. همانطور که گفته شد این میوه پتاسیم بالایی دارد و مصرف یک سروینگ هندوانه دارای 176میلی گرم از این ماده مغذی است که می تواند به کاهش فشار خون بالا در بیماران مبتلا به این بیماری کمک نماید. این میوه با وجود ویتامین6B و بوی خوشایندی که دارد در رفع حالت تهوع بسیار مفید است به خصوص اگر شیرینی نسبتا ملایمی داشته باشد.

انار
مطالعات نشان داده اند که مصرف یک انار متوسط 15درصد از نیاز افراد را به ویتامینC و دو درصد از نیاز روزانه افراد را به آهن برطرف کرده، در ضمن دارای مقادیر بالایی پتاسیم (400 میلی گرم )کلسیم و ویتامین Aاست. آخرین یافتهها نشان داده اند که دریافت منظم این میوه می تواند از بروز سرطان پوست جلوگیری کند. تحقیقات جدید نشان داده اند که مصرف انار مانع بروز بیماریهای قلبی می شود. این میوه مانند چای سبز مقادیر بالایی آنتی اکسیدان دارد که مانع اکسیداسیون کلسترول بد در بدن شده و از باریک شدن دیواره عروق جلوگیری می کند و از بروز بیماریهای قلبی ممانعت به عمل می آورد.
محققان اعلام می دارند که نوشیدن یک لیوان آب انار در هر روز در بهبود فعالیت عروق خونی و سخت شدن دیواره آنها موثر است و موجب حفظ سلامت قلب می شود. به علاوه آنها معتقدند که وجود ترکیباتی مانند پلی فنولها، تانینها و آنتوسیانینها نیز اثرات بهبودبخشی دارند. این محقـقـان اعلام کرده اند که مصرف آب این میوه برای خانمهای باردار مفـید بوده و تا حدودی آهن مورد نیاز بدنشان را تامین می کند.

انگور
این میوه نیز به همراه انار وهندوانه میل می شود. به انگور نیز خواص بسیاری را نسبت می دهند که از جمله آنها کاهش دهنده فشار خون است. مطالعات نشان داده است که دریافت روزانه 2/9تا 3/9 گرم پتاسیم در روز به میزان 25 درصد احتمال مرگ ومیر را در افراد فشارخونی کاهش می دهد. به علاوه وجود آنتی اکسیدانهای بسیار قوی که در این میوه وجود دارد از پیشرفت بیماری آرتروز جلوگیری می نماید. الایژیک اسید از ترکیباتی است که در انگور به وفـور یافت شده وخاصیت آنتی اکسیدانی دارد و به نظر می رسد از فعالیت مواد سرطان زا مانند آلاینده های محیط، دود سیگار و فرآوردههای گوشتی دودی شده ممانعت به عمل می آورد. از آنجایی که کمبود پتاسیم موجب بروز فراموشی و افسردگی می گردد خوردن آن توصیه می شود ، افـزایش مصرف پتاسیم می تواند این مشکل را به تاخیر بیندازد. انگور تازه به دلیل اندیس گلایسمی پایینی که دارد یکی از میوه های مجاز برای افراد مبتلا به دیابت محسوب می شود.
نام نویسندهزیبا کاوه ئی
کلمه های کلیدییلدا میوه ارزش غذایی
تاریخ ثبت1396/09/25


عضویت در خبرنامه

جهت عضویت در خبر نامه ایمیل خود را در قسمت روبرو وارد کنید
شما بعد از عضویت در خبرنامه در هر زمان می توانید با وارد کردن ایمیل خود عضویتتان را لغو کنید
لینک های مفید خدمات الکترونیکی شبکه های اجتماعی تماس با ما
تهران خیابان سئول شمالی شهرک سئول خیابان نسترن کوچه دوم شرقی پلاک 2 طبقه اول
تلفن تماس 1 : 88037734 (+9821)
تلفن تماس 2 : 88037834 (+9821)
پست الکترونیک : behsite@gmail.com